>>Anasayfa >>Makineler>>

VAKUMLU KURUTMA SİSTEMİ

Kullanım Alanları:Özellikle hassas ürünlerin kurutulmasında kullanılır. Düşük atmosfer basıncı kurutma sıcaklığının daha düşük seviyelerde gerçekleştirilmesine olanak tanır. Vakumlu kurutma ayrıca oksijensiz, yada farklı gazlar ile kurutmada da kullanılabilir. Bilindiği gibi atmosfer basıncı düştükçe suyun kaynama noktası da düşer ve su molekkülerinin gaz fazına geçmesi için uygulanan atmosfer basıncı düşük seviyelerde daha azdır. Buda suyun daha kolay buharlaşmasını sağlar. İlaç sanayi, kimya sanayi, meyve sebze kurutma alanlarında kullanılabilir.

Avantajları: Düşük enerji maliyetli kurutma, kuruturken daha düşük sıcaklıkta hassas ürünleri kurutabilme, oksijensiz veya farklı gazlar ile kurutabilme, kurutulurken üründeki sıvının ayrıca alınabilme özelliği.

Prensibi: Düşük atmosfer basıncında suyun kaynama noktasının düşmesi ile kurutmanın daha hızlı olduğu makinedir. Prensibinde mukavemetli bir kabin içerisinde vakum pompası ile atmosfer basıncının azaltılması ve içeride bulunan ısıtıcı, fan ve döner tepsi sistemi ile üründe kurutmanın sağlanmasıdır. yaklaşık 180 dereceye kadar kurutma yapılabilir fırınlarımız mevcuttur.

 

Vakumlu Döner Tepsili Kurutma Sistemi İçinde bulunan ekipmanlar:

Vakumlu Kurutma Kabini: Vakumun uygulandığı kabindir. Yüksek vakum değerlerine ulaşması için mukavemetli bir iskelete sahiptir. İçerisinde ısıtıcı, havalandırma fanı, döner tepsi sistemini içerir.

Vakum pompası: Vakumun elde edilmesi için iç ortamdaki havayı atan ekipmandır.

Isıtıcı: Rezistans, sıcak su serpantini yada buharlı serpantin ile iç ortamda gerekli enerjinin sağlandığı kısımdır.

Sirkülasyon fanı: iç ortamdaki havanın rezistans üzerinden geçerek kurutma enerjisinin kabine dağıtıldığı kısımdır.

Kondenser( opsyonel) : kurutulan üründeki suyun üründen ayrı olarak elde edilmesi istenirse uygulanır. Kurutma esnasında kuruyan su soğuk su ile temas ettirilerek kondenser kısmında buhardan sıvı faza geçirilerek tutulur.

Tepsi döndürme sistemi: Vakumlu kurutucuda eşit kurutmanın olması için belirlenebilir devirde döndürme işleminin gerçekleştiği kısımdır.

Ağırlık tartım sistemi: Vakumlu kurutucudaki kuruyan ürünün ağırlığındaki değişimin ölçüldüğü kısımdır. Makine gövdesinin altına monte edilerek tartım alınır.

Hava alma, açma kapama otomatik valfleri: ürün kurutulurken farklı bir gaz ile kurutulması düşünüldğünde hava emiş valfi farklı gazın besleme tankına bağlanır. Hava çıkış valfi vakum pompası çalışması esnasında otomatik açılarak içerinin havası atılır.

Kumanda Panosu: Kurutma makinesindeki basınç sensörü, sıcaklık sensörü, mekanik aksamların PLC ekran üzerinden kontrol edildiği kumanda sistemidir.

Kullanım Alanları:

Kimyasal ürünlerin düşük sıcaklıkta kurutulması,

Kurutulurken ürün özsuyu yada solvent v.b. gibi malzemelerin tekrar eldesinde kullanılması,

Düşük sıcaklıkta kurutulmak istenen meyve ve sebzelerin kurutulması,

Yağ çıkarma üniteleri gibi üründe uçucu yağ, ve özsuyun alımında kullanılması,

Sıcaklığa hassas ilaç sanayi ürünlerinin kurutulmasında kullanılması olarak sayılabilir.