>>Anasayfa >>Makineler>>Alternatif Enerji Kaynaklı Kurutucular

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLI KURUTUCULAR

Güneş Enerjili Kurutma Sistemleri ( Havalı Kollektörler )

Güneş Enerjili Kurutma Sistemleri son yıllarda enerji maliyetinin giderek artması ile sıcak hava elde etmekte kullanımı tüm dünyada giderek yaygınlaşan sistemlerdir. Elde edilen sıcak hava kurutma ve ısıtma sistemlerinde kullanılabilir. Hava debisine ve kollektör sayısına  bağlı olarak hava sıcaklığı 60°C' ( güneş enerjisi düşümü 1000 W/metrekare için) nin üzerine çıkarılabilir. Bu sıcaklık da  meyve sebze kurutma sistemlerinde rahatlıkla kullanılabilecek bir sıcaklıktır. 

Günümüzde enerji maliyetinin yanında çevresel sorunlardan dolayı da yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanımına geçilmesi zorunludur. Kurutma sistemlerinde de güneş enerjisinin kullanımı geliştirmek çevresel açıdan da EKSİS firmasının üzerine düşen bir sorumluluktur. Bu sebeple sizlere sıcak hava eldesinde alternatif enerji kaynaklarının kullanımını öneriyoruz.

Bu sistemlerde sıcak hava eldesi güneş enerjili hava ısıtıcıları sayesinde elde edilmektedir. Sıcak hava kollektörleri denilen bu sistemlerde alt kısımdan soğuk hava girip üst kısımda sıcak hava olarak çıkması prensibiyle çalışır. 

SICAK HAVA KOLLEKTÖRÜ