>>Anasayfa >>Makineler>>Hareketli Tepsili Kurutucu

HAREKETLİ TEPSİLİ KURUTUCU

hareketli tepsili kurutucu

hareketli tepsili kurutucu

 

NERELERDE KULLANILIR

 Tepsili sistem domates gibi kuruturken mümkün olduğunca hareket etmemesi gereken ürünlerin kurutulmasında kullanılır.

Neden kurutma esnasında harekete ihtiyaç vardır?

Neden 1) Hava kolay bulduğu yolu tercih eder…

Kurutulacak ürünün sabit olduğu kurutma sistemlerinde hava hızının istenilenden yüksek olduğu bölgelerde üründe aşırı kurumalar, istenilenden düşük olduğu durumlarda da yeteri kadar kurumama problemi yaşanmaktadır. Bu yüzden kurutma esnasında harekete ihtiyaç vardır.

Neden 2) Hava sıcaklığı her yerde aynı değildir.

Ürün kurutma esnasında ürüne göre verilen hava sıcaklığı girişte ürün için uygun olsa bile çıkışa kadar üründen nem alma ve ürünü ısıtma işlemlerinde soğuyacağı için her bölgede aynı kalacak şekilde ayarlamak mümkün değildir. Bu sebepten kurutma makinesi içerisinde ürün hareketlendirilmelidir.

Neden 3) Ürünü her bölgeden kurutmak gereklidir.

Ürün kurutma makinesi içerisinde bazen yukarıdan hava alır bazen yandan bazen de alttan bu durumda ürün içeride sabit olarak kalırsa sürekli hava gelen bölgede iyi kurumalar diğer tarafta ise yeteri kadar kurumama problemi ortaya çıkabilir. Bu yüzden ürün hareketlendirme ile her bölgeyi dolaşmalıdır.
ÇALIŞMA PRENSİBİ

1-) Ürün giriş platformunda tepsili araba makine girişinde hazırlanır.

2-) Dört arabanın arka tarafındaki araba çıkış platformuna çekilir.

3-) Giriş platformunda hazır bulunan araba içeriye sokulur

4-) İçeride mevcut 4 adet araba bulunmaktadır. Giriş kısmından sokulan araba her bir yeni araba girişiyle sırasıyla şu işlemlerden geçer.

  • -Üstten havalandırma bölgesinde hava üst kısımdan verilir.

  • -Alttan havalandırma bölgesinde hava tepsilerin altından verilir.

  • -Yandan havalandırma bölgesinde hava tepsilerin sağından verilir.

  • -Diğer yanda bulunan soldan havalandırma bölgesinde hava soldan verilerek kurutma işlemi tamamlanır ve araba çıkartılır.

5-) Çıkarılan arabadaki ürünler bir süre soğuması için beklenir.

Not: Bu sistem 24 saat çalışacak bir uygulama için uygundur. Sistem ilk çalıştırıldığında tek bir araba içeride bulunacaktır. Mesela 4 saatte kuruyan bir ürün için her bir saatte 1 adet araba içeriye sokulacaktır. 4. saatte içeride 4 adet araba bulunacak ve bundan sonra makine duruncaya kadar 4 adet araba içeride devamlı bulunacaktır. Yukarıdaki açıklanan kurutma sistemi dört arabanın da içeride bulunduğu zaman için geçerlidir.BÖLÜMLER

kurutma genel görünüş

1-) Hava ısıtma sisteminden geçerek (buhardan sıcak hava üreteci + devreye girip çıkacak rezistans sistemi) kurutma makinesi içerisine girer. Burada hava ayar klapesi ile havanın ne kadarının dışarıya atılacağı ve ne kadarının tekrar makineye gönderileceği belirlenir. Yani ısıtılan havanın bir kısmı geri dönüşüm havası bir kısmı taze havadır.

2-) Kurutma makinesinden hava aspiratör ile çekilir.

3-) Çekilen havanın bir kısmı ayar klapesi ile dışarıya atılırken bir kısmı da tekrar kurutma makinesine gönderilmek üzere ısıtma sistemine gönderilir. (Bu makineye ek olarak konulan bir sistemdir.)

4-) Bu sistem sürekli olarak tekrarlanarak havanın verimli kullanılması sağlanmış olur. Ürüne göre yapılan denemeler sonucunda çıkış hava klapesinin ne kadar açık bırakılacağı bulunabilir.
MAKİNE ÜZERİNDE BULUNAN EKİPMANLAR

tepsili_kurutucu

1-) Kurutma makinesi: 4 bölmeden oluşur. Dış tarafı yalıtımlı ve çift kaplama olacaktır. Borular yalıtımlı ve çift kaplama olacaktır.

2-) Isıtma sistemi: Buhar kazanına göre uygun olarak seçilen ısı değiştiricisi + hava sıcaklığına göre devreye girip çıkacak rezistans.Yalıtımlı ve çift saçlı.

3-) Aspiratör: Hava sirkülasyonun sağlayacaktır.

4-) Borulama sistemi: Büyük bölümü yalıtımlı.

Kullanım Alanlar: Domates Kurutma, mantar kurutma, biber kurutma, siyah havuç kurutma, elma posası kurutma, kabak çekirdeği, pirina(prina) , nar çekirdeği kurutma işlemleri.

 MAKİNE FOTOĞRAFLARI

hareketli tepsili kurutucu 

domates kurutma makinesi 

Hareketli Tepsili Kurutucu     

Hareketli Tepsili Kurutucu 

 

tepsili_kurutma_sistemi

Paslanmaz çelik sebze kurutma makinesi

meyve sebze kurutma makinesi

Paketleme Aşaması

kurutma makineleri

Makine iç görünüş

hareketli tesili kurutma sistemi

Domates Kurutma Makinesi